بُز مهابادی پس از اصلاح نژادی چند قلوزا شد-اموزش ریاضی - اموزش ریاضی

بُز مهابادی پس از اصلاح نژادی چند قلوزا شد-اموزش ریاضی

کورش سعیدی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: یکی از معایب بُز نژاد مهاباد تک قلوزایی آن بود که با اصلاح نژادی و ترکیب نژاد «سانن» این امر برطرف شد و هم اکنون نژاد مهاباد علاوه بر شیردهی خوب در مقایسه با سایر گونه‌ها، چندقلوزا نیز شده است.

وی اضافه کرد: این پروژه از سه سال قبل در میان ۳۵۷ رأس در پنج گله بُز در روستاهای «کامم»، «سلوک»، «دلپمو» و «حمزه آباد» در بخش منگور شرقی این شهرستان شروع شد و در سال نخست اسپرم‌های این گونه (که چندقلوزایی خوبی داشت) تلقیح مصنوعی شد و در سال بعد جنس نر اصلاح شده در گله‌ها رهاسازی شد.

وی افزود: خرداد امسال پس از وزن گیری بزغاله‌های متولد شده و میزان شیر تولیدی از هر رأس، نتایج نشان داد که این پروژه با موفقیت به پایان رسیده است و دامداران می‌تواند این گونه اصلاح نژاد شده را هم به صورت سنتی و هم به صورت صنعتی پرورش دهند.

وی گفت: نژاد بز مهاباد که هم اکنون در مرکز تحقیقات نژاد دامی کشور به ثبت رسیده دارای ویژگی‌های خاصی از جمله تولید شیر بیش از سه لیتر بوده و این مقدار یک لیتر از سایر گونه‌های دیگر بُز بیشتر است.

کریمی افزود: از موی این نژاد نیز در صنایع ریسندگی و بافندگی استفاده می‌شود و در بخش صنایع دستی که از نظر ظرافت و دوام مانند ابریشم است برای تهیه سجاده، کلاه و دستکش، جوراب و… نیز استفاده می‌شود.

اسنادی وجود دارد که ایرانیان هشت هزار سال قبل از میلاد مسیح، به پرورش و اهلی کردن بز روی آوردند و جزء نخستین کسانی بودند که از این حیوان در مسیری درست، بهره‌برداری کردند.

حدود ۲۴ گونه بز در ایران شناسایی شده که هرگونه دارای ویژگی‌های خاصی از جمله موهر «بز مرخوز»، کرک «بز رایینی»، شیر «بزهای تالی، بیتال و ندوشنی»، بزهای دو منظوره «بز مهابادی» و بزهایی با قابلیت تولید گوشت «بزهای سیاه» منطقه چهارمحال و لرستان و «بز ترکی» و «ممسنی» در استان فارس است.

۳۰۲۰/‏۳۰۷۲

مطالب مشابه با این مطلبکد آمار